Jak zweryfikować dokumenty kolekcjonerskie z nadrukiem UV - porady dla początkujących
Jak zweryfikować dokumenty kolekcjonerskie z nadrukiem UV - porady dla początkujących
Blog Article
Historia dokumentów kolekcjonerskich w Polsce jest krótka, ale intensywna. Jakość najlepszych dokumentów kolekcjonerskich osiągnął poziom mistrzowski. Warto jednak mieć na uwadze, że nie wszystkie firmy na rynku sprzedają produkty wysokiej jakości. Dlatego bezwzględnie warto weryfikować opinie przed zakupem i decydować się na zaufane firmy z pozytywnymi recenzjami.
Pierwszą i niezwykle fundamentalną cechą wysokiej jakości dokumentów kolekcjonerskich jest surowiec, z którego zostały wyprodukowane. Dokumenty zrobione są na poliwęglanu, czyli oryginalnym materiale z którego robi się prawdziwe dokumenty. Poliwęglan to specjalny tworzywo, który jest twardszy od standardowego PCV, ciężej się odkształca, mniej podatny na zimno.
Wszystkie dane osobowe na wysokiej jakości dokumentach kolekcjonerskich powinny być wykonywane za pomocą grawerowania laserowego, a nie standardowego druku. Produkty zrobione z PCV są mniej kosztowne, ale ich poziom jest o wiele słabsza.
kolekcjonerskie prawo jazdy
Grawerowanie laserowe wywołuje subtelną wypukłość tekstu, którą możecie poczuć opuszkami palców. Solidny dokument kolekcjonerski ma posiadać: Grawerowanie laserowe danych. Autentyczne dokumenty identyfikacyjne posiadają elementy zauważalne tylko w promieniowaniu ultrafioletowym. Po oświetleniu dokumentu taką lampą, muszą pokazać się dodatkowe elementy, takie jak oznaczenia, napisy czy wzory, które są niedostrzegalne w zwykłym świetle.
W zależności od charakteru dokumentu mogą to być: "Tłoczenie" na miniaturze zdjęcia, Znaki Braille'a, Tłoczone imię i nazwiska, Relief na elementach graficznych. Porządny dowód kolekcjonerski powinien mieć: Elementy wyczuwalne (np. tarka na miniaturze zdjęcia). Do kluczowych zabezpieczeń tego charakteru zaliczamy: Farba OVI (Optically Variable Ink) - modyfikuje kolor w zależności od kąta widzenia. Kinegram - holograficzny element zabezpieczający, Elementy MLI/CLI (Multiple/Changeable Laser Image) - przekształcalne laserowo obrazy, Relief - namacalne dotykiem zagłębienia lub wypukłości. Spójrz się małym szczegółom, takim jak mikrotekst, tło dokumentu czy elementy wizualne. W dokumentach wysokiej jakości wszystkie te elementy są ostre, precyzyjne i perfekcyjnie odzwierciedlone.
W naszym prawie jazdy czy dowodzie osobistym szczególnym elementem jest okienko zawierające oznaczenie PL lub datę obowiązywania. To jeden z bardziej skomplikowanych do wykonania elementów, dlatego wiele słabych dokumentów kolekcjonerskich albo w ogóle go nie posiada, albo jest on wyprodukowany w metodę uproszczony, bez efektu 3D. Wszystkie elementy - od surowca bazowego, przez grawer, po zabezpieczenia optyczne - powinny ze sobą komponować się i stanowić zgraną jedność. Duży asortyment dostępnych możliwości domaga się od klienta sporej wiedzy na temat standardu wytworzenia. Nadmiernie nieważkie lub nadmiernie szczupłe dokumenty to sygnał, że producent oszczędzał na materiale.
Ostatnią, ale nie mniej ważną cechą wysokiej jakości dokumentów kolekcjonerskich, jest szansa ich kontroli przed zakupem. Warto zaczekać dzień więcej, ale dostać obrazy ukończonego dokumentu, nim zostanie przesłany. Wymienione 10 cech to podstawowe wskaźniki, które pozwolą Ci rozróżnić rzeczywiście premium produkt od taniego podróbki. Warto zakupić pojedynczy, ale porządny dokument, niż kilka kiepskiej klasy.